منوی دسته بندی
ثبت نام/ورود

قوانین مهم برای انتخاب ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

بررسی چند قانون اساسی برای ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل

معمولا طراحان دکوراسیون برای طراحی و چیدمان وسایل به صورت متمایز و خلاقانه چند قانون کلی را در نظر می‌گیرند. این قانون‌ها به طراح کمک می‌کنند وسایل و رنگ‌ها را به نوعی انتخاب کنند که با هم متناسب باشند و محیطی آرام و زیبا به وجود آورند.

یاد گرفتن این چند قانون رنگی در دکوراسیون داخلی چندان سخت نیست و خودمان هم می‌توانیم بر اساس آن‌ها، خانه‌هایی رنگی متمایزی بچینیم. فقط کافی است با حواس جمع ادامه مطلب را بخوانید. از اینجا به بعد به تمرکز بیشتری احتیاج دارید:

۱.قانون ۶۰-۳۰-۱۰ برای ترکیب رنگ دکوراسیون داخلی در منزل

این قانون یکی از مهم‌ترین قوانین طراحی دکوراسیون داخلی است که برای استفاده از آن نیاز به دانش بالا در زمینه معماری و زیبایی‌شناسی ندارید.

قانون ۱۰-۳۰-۶۰ را برای متعادل کردن ترکیب رنگ‌ در اتاق یا خانه در نظر می‌گیرند.

بر اساس این قانون ۶۰ درصد فضای اتاق را (رنگ دیوارها، پرده و وسایل) یک رنگ غالب تشکیل می‌دهد. البته با توجه به گسترده بودن این رنگ در فضای اتاق، بهتر است یک رنگ خنثی یا رنگ ملایم انتخاب کنید تا چشم در کوتاه‌مدت از آن خسته نشود.

رنگ دوم که ۳۰ درصد فضا را به خود اختصاص می‌دهد، باید رنگی پررنگ‌تر نسبت به رنگ غالب باشد تا تفاوت رنگ‌ها مشهود باشد.

درنهایت رنگی را که درجه تیرگی بالایی دارد برای وسایل یا بخش‌های کوچک اتاق انتخاب کنید که فقط ۱۰ درصد از فضای اتاق را پوشش دهد.

مثلا در خانه زیر طراح، رنگ طوسی را به‌عنوان رنگ غالب در نظر گرفته است و رنگ دیوارها و مبلمان را بر مبنای آن انتخاب کرده است.

رنگ دوم که باید تیره‌تر از رنگ غالب باشد را مشکی و برای قفسه کتاب، صندلی ناهارخوری و میز کوچک کنار مبل انتخاب کرده است.

درنهایت رنگ صورتی را برای المان‌های کوچک در اتاق مانند کوسن‌ها و گل روی میز اجرا کرده است. با کمی دقت در تصویرهای زیر متوجه می‌شوید که در اجرا کردن این قانون جزییات اهمیت بسیاری دارد و باید به رنگ تک‌تک اجزای اتاق توجه داشته باشید.

۲.ترکیب رنگ‌های سرد در مقابل رنگ‌های گرم برای دکوراسیون منزل

همه چرخه رنگ را می‌شناسیم که براساس آن رنگ‌ها را به دو دسته رنگ‌های سرد و رنگ‌های گرم تقسیم می‌کنند. یکی از قوانین ترکیب رنگ در دکوراسیون توجه به رنگ‌های سرد و گرم در کنار هم و تاثیری که بر فضای اتاق دارند، است.

رنگ‌های زرد و قرمز و نارنجی را گرم می‌نامند؛ از آنجا که به بیننده انرژی و شادی القا می‌کنند بهتر است برای اتاق‌های بازی یا پذیرایی استفاده شوند.

اما رنگ‌های سرد مانند آبی، سبز و بنفش با احساس آرامش در مخاطب همراه هستند؛ به همین دلیل برای اتاق‌های خواب یا اتاق کار با هدف تمرکز و آرامش بیشتر پیشنهاد می‌شوند. البته در ترکیب رنگ اتاق‌ها می‌توانید بسته به سلیقه خودتان رنگ‌های سرد یا رنگ‌های گرم را با همان قانون ۶۰−۳۰−۱۰ ترکیب کنید و یک طیف رنگی متفاوت در فضای خانه به وجود آورید.

۳.توجه به رنگ‌های مکمل در ترکیب رنگ دکوراسیون منزل

در چرخه رنگی، رنگ‌هایی که مقابل هم قرار می‌گیرند را با عنوان رنگ‌های مکمل تقسیم کرده‌اند. مثلا اگر به چرخه رنگی زیر نگاه کنید، رنگ آبی با نارنجی و رنگ قرمز با سبز به عنوان رنگ‌های مکمل هم مشخص می‌شوند.

رنگ‌های مکمل در واقع رنگ‌های متضاد هم هستند که اگر در کنار هم قرار بگیرند، هارمونی زیبایی به وجود آورده و در مقایسه با حالت عادی بیشتر جلب توجه می‌کنند.

رنگ‌های مکمل کنتراست بالایی دارند و به‌همین دلیل باعث می‌شود انرژی بیشتری در محیط ایجاد کنند؛ البته حواستان باشد زمانی که از رنگ‌های مکمل استفاده می‌کنید، رنگ‌های خنثی را هم با هدف ایجاد تعادل در محیط و استراحت چشم در نظر داشته باشید البته با این شرط که رنگ‌های مکمل در مقیاس کمتری در فضای اتاق استفاده شوند.

۴.ترکیب رنگ‌های مشابه در فضای داخلی خانه

قانون دیگر در ترکیب رنگ دکوراسیون منزل، استفاده از رنگ‌های مشابه است.

در چرخه رنگ به سه رنگی که کنار هم هستند، رنگ‌های مشابه می‌گویند و اگر انتخاب رنگ و ترکیب درست برای اتاق کمی سخت به نظر می‌رسد، می‌توانید از این قانون استفاده کنید.

قانون رنگ‌های مشابه یکی از قانون‌های ساده در طراحی دکوراسیون داخلی است که فقط باید یک رنگ را به عنوان رنگ اصلی انتخاب کنید و از رنگ‌های دو طرف رنگ اصلی در چرخه رنگ برای ترکیب رنگ در دکوراسیون استفاده کنید.

اگر برای نسبت ترکیب این رنگ‌ها در اتاق ایده‌ای ندارید، می‌توانید باز هم از قانون کاربردی ۶۰−۳۰−۱۰ که در بالا توضیح دادیم، برای پراکنده کردن رنگ‌های مشابه در اتاق کمک بگیرید.

روش دیگر برای ترکیب کردن رنگ‌های مشابه در اتاق این است که رنگ مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید و برای ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل، شیدهای مختلف آن رنگ را در بخش‌های مختلف اتاق کار کنید. نمونه این روش را در خانه زیر مشاهده می کنید.

اگر هم چندان طرفدار رنگ‌های شاد نیستید، می‌توانید با استفاده از رنگ‌های خنثی یک ترکیب رنگ مشابه ایجاد کنید. در این نوع از ترکیب رنگ فقط کافی است رنگ‌های مشکی، سفید و خاکستری را در کنار هم قرار دهید تا یک دکوراسیون مدرن همانند خانه زیر داشته باشید.

۵.در ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل، دیوارها را خنثی نگه دارید

معمولا افرادی که عاشق رنگ‌های شاد یا تند هستند، ترجیح می‌دهند دیوارهای خانه را با این طیف از رنگ‌ها زنده کنند.

به‌عنوان یک اصل ساده پیشنهاد می‌کنیم رنگ دیوارها را از بین رنگ‌های خنثی انتخاب کنید و رنگ‌های مورد علاقه‌تان را در انتخاب وسایل دکوری و تزیینی برای اتاق اعمال کنید.

زمانی‌که دیوارها رنگ خنثی دارند وسایل دیگری که در اتاق هستند مثل مبلمان، میز و صندلی و قفسه‌ها جلوه بیشتری خواهند داشت. همچنین تغییر دکوراسیون در این اتاق‌ها ساده‌تر می‌شود و شما محدودیتی برای تغییر چیدمان وسایل اتاق نخواهید داشت.

پیش از هر تغییری، ترکیب رنگ دکوراسیون خانه را مشخص کنید

معمولا برای خرید وسایل خانه و چیدمان آن‌ها خیلی به ترکیب رنگ‌ها و تاثیر آن بر زیبایی خانه توجه نداریم. اغلب اول وسایل مورد نیاز را می‌خریم و بعد برای چیدمان اتاق تصمیم می‌گیریم. اما اگر زیبایی دکوراسیون داخلی خانه برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد می‌کنیم قبل از هرکاری ترکیب رنگ در دکوراسیون را تصور کنید و رنگ‌ها را براساس قانون‌هایی که در بالا توضیح دادیم در کنار هم قرار دهید؛ درنهایت براساس این ترکیب برای خرید وسایل و چیدمان اتاق اقدام کنید.

در نظر گرفتن همین قانون‌های ساده هنگام خرید و چیدمان، تغییری قابل توجه بر فضای خانه خواهد داشت. 

بیایید کمی با ترکیب رنگها در دکوراسیون منزل بازی کنیم

امیدوارم با تمرکز بالا قوانین ترکیب رنگها برای داشتن یک دکوراسیون ایدئال را خوانده باشید و با دقت این قوانین را در تصاویر خانه‌هایی که بین متن گذاشتیم، پیدا کرده باشید. 

هر چه بیشتر نمونه‌های عالی از ترکیب رنگ‌ها در خانه را ببینید؛ در پیدا کردن بهترین رنگ و البته اجرای آن در خانه خودتان موفق‌تر خواهید بود. پس بد نیست در پایان چند نمونه دیگر از خانه‌های رنگی جذاب را بررسی کنید و رنگ‌ها و قوانین ترکیب آن‌ها را به خاطر بسپارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *