منوی دسته بندی
ثبت نام/ورود

جامع‌ترین راهنمای خرید مبل

 

جامع‌ترین راهنمای خرید مبل

برای اینکه مبلمان مناسب برای فضای مورد نظر را خریداری کنیم، لازم است نکات متعددی را در نظر داشته باشیم.
برخی از این نکات کاملا واضح هستند اما در لحظه ممکن است از آنها رد شویم و نادیده بگیریم. برخی از نکات دیگر نیز کاملا مهم و برجسته هستند که نباید به سادگی از آنها چشم پوشی کرد. در ادامه تمام این نکات ریز و درشت را عنوان خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

1. توجه به سبک انتخابی

برای اینکه مبلمان مناسبی را داشته باشیم، لازم است ابتدا سبک مورد نظر را انتخاب کنیم. انتخاب سبک به خیلی از عوامل مختلف بستگی دارد. اما دو نکته اساسی وجود دارد:
1. برای فضاهای کوچک سبک مدرن مناسب تر است.
2. برای ابعاد بزرگ می‌توان سبک کلاسیک و هم سبک مدرن را انتخاب کرد.

2. در نظر گرفتن فضای موجود

در نظر داشته باشید که فضایی که قرار است برای آن مبلمان انتخاب کنید، ظرفیت مبلمان انتخابی را دارد یا خیر؟
اگر برای نشیمن سالن پذیرایی مبل را انتخاب می‌کنید، در صورتی که فضای بزرگ‌تری داشته باشید، گزینه‌های متعددی را می‌توانید انتخاب کنید.
اما برای فضاهای کوچک‌تر بهتر است مبلمانی را انتخاب کرد که تمام فضا را نپوشاند. ترجیحا مبلمان ظریف‌تر برای فضاهای کوچک پیشنهاد می‌شوند.
امروزه تنوعی از طرح‌های مبل‌های ظریف وجود دارند که گزینه‌های مناسبی برای ابعاد کوچک هستند و می‌توان طبق سلیقه گزینه مناسب را انتخاب کرد.

 

3. انتخاب رنگ مناسب برای مبلمان

مهمترین نکته در هر راهنمای خرید مبل انتخاب رنگ است. خیلی از موارد تاکید بر انتخاب رنگ متناسب با سایر لوازم را دارند. اما نکته مهم اینجاست که در حد به سزایی رنگ مبلمان بر انتخاب رنگ سایر وسایل و لوازم تاثیرگذار است.

معمولا رنگ‌های خنثی مانند طوسی، کرمی و شیری برای مواردی مناسب هستند که رنگ خاصی مد نظر نیست و زمینه رنگ‌های تند را شامل می‌شود. رنگ‌های خنثی معمولا با تمام لوازم و وسایل همخوانی دارند و زیبایی چشمگیری می‌تواند داشته باشند.

البته باید دقت کنید که برای فضاهای کوچک از رنگ‌های روشن استفاده کنید. ابعاد بزرگ‌تر امکان انتخاب رنگ‌های متنوعی را در اختیار قرار می‌دهند و می‌توان رنگ‌های روشن و تیره یا حتی طرح دار مختلفی را انتخاب کرد.

البته نکته مهم دیگری که به انتخاب رنگ مبلمان مربوط می‌شود، این است که اگر کودک یا حتی حیوانات خانگی دارید، لازم است رنگ مناسبی انتخاب کنید تا فورا آلودگی و کثیفی را نشان ندهد.

4. انتخاب جنس مناسب برای رویه مبلمان

به عنوان یکی دیگر از مهمترین نکات برای راهنمای خرید مبل باید جنس رویه را در نظر گرفت. این نکته در حد به سزایی برای منازل یا حتی ادارات و اماکنی که رفت و آمد زیادی دارند، حائز اهمیت است.
برای مواردی که رفت و آمد زیادی می‌شود، بهتر است رویه مبلمان را از جنس چرم یا نانو انتخاب کرد. از این طریق قابلیت شستشو و پاکسازی ساده‌تری برای آن وجود خواهد داشت.
از طرفی برای منازل یا اماکنی که رفت و آمد کمتری دارند، می‌توان مبلمان با روکش پارچه‌ای، کتان یا مخملی و سایر موارد را انتخاب کرد.

 

5. طرح پارچه مناسب

در صورتی که قصد دارید پارچه مبلمان را طرح دار انتخاب کنید، بهتر است گزینه‌ای را در نظر بگیرید که تناسب رنگی با سایر لوازم و به ویژه فرش و پرده داشته باشد.
البته پیشنهاد می‌کنیم تمام مبلمان را طرح دار انتخاب نکنید؛ به ویژه اگر مبلمانتان را به سبک مدرن انتخاب کرده‌اید.
می‌توانید یک یا دو صندلی را با رویه ساده انتخاب کنید تا در کنار گزینه‌های طرح دار، تعادلی مطلوب ایجاد کنند.

6. راحت بودن مبل

از دیگر نکات بسیار مهم برای انتخاب مبلمان که باید در این راهنمای خرید مبل مطرح کنیم، راحت بودن آن است. برای این نکته لازم است به استاندارد بودن مبلمان توجه داشته باشید.


حتما مبلمانی را انتخاب کنید که بتوان از آن به راحتی استفاده کرد و استانداردهای لازم را پوشش دهد.

  • زاویه مناسب برای کمر داشته باشد
  • گردن در زاویه‌ای مناسب قرار گیرد
  • قسمت نشیمن آن متناسب باشد
  • متریال به کار برد شده در آن سبب تعریق بیش از حد نشوند

7. توجه به کیفیت مناسب

برای خرید مبلمان از مشاورین و فروشندگان فروشگاه در مورد جنس داخلی مبلمان و فنرهای آن جویا شوید. اینکه داخل آن چه نوع فوم، الیاف یا متریال دیگری به کار رفته باشد، به طول عمر، کیفیت و کارایی آن کمک می‌کند.

لازم است حتما به استحکام چهارچوب مبلمان توجه بالایی داشته باشید. همچنین کلاف به کار برده شده نیز باید از مقاومت بالایی برخوردار باشد. نکته دیگر به استحکام، تعداد و فاصله فنرها مربوط می‌شود که باید طوری باشد که شکل و شمایل مبلمان را پس از مدتی استفاده کردن، تحت تاثیر قرار ندهد.

8. انتخاب با توجه به کاربری

 

در صورتی که فقط به دنبال راحتی برای مبلمان هستید، می‌توانید گزینه‌های متعددی را انتخاب کنید.
اما مبلمان نیمه راحتی، گزینه‌ای است که برای موارد نیمه رسمی هم کاملا کاربرد دارد. این سبک می‌تواند دو منظور را به راحتی پوشش دهد.

برای فضاهایی که بزرگ هستند مبلمان L می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. اما مبل‌های مدرن امروزی طوری طراحی می‌شوند که بتوان از حداکثر فضا استفاده کرد. پس برای فضاهای کوچک هم فقط باید نوع ظریف را انتخاب کنید.

9. در نظر داشتن قابلیت شستشو

یکی از نکات خیلی مهم برای انتخاب لوازم و وسایل منزل، قابلیت شستشو برای آنها است. در این راهنمای خرید مبل باید یادآور شویم که برخی از روکش‌ها غیر قابل شستشو هستند.
مبلمان نانو امروزه گزینه‌ای عالی است که در مقابل نفوذ مایعات مقاوم است. حتی بعد از آلودگی تنها با پارچه‌ای نمدار، می‌توان آن را پاک کرد.
البته این نکته را نیز در نظر داشته باشید که مبلمانی که چوب بیشتری در آن به کار برده شده باشد، پاک کردن آن راحت تر است.

10. تعداد مناسب

یکی از نکات دیگر توجه به تعداد مناسب برای انتخاب مبلمان است. معمولا بهتر است تعداد فرد برای مبلمان انتخاب شود. مثلا برای تعداد کم یک کاناپه سه نفره به همراه دو عدد مبلمان یک نفره انتخاب مناسبی است. به همین صورت تعداد یک نفره‌ها را می‌توان اضافه کرد.

جمع‌بندی

در این مقاله گزینه‌های مهمی را به عنوان راهنمای خرید مبل مطرح کردیم. برای انتخاب مدل مناسب می‌توانید سلیقه شخصی را به کار ببرید اما نکات بیان شده گزینه‌هایی هستند که لازم است حتما آنها را در نظر گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *